BDO Poznań

KONTAKT

BDO w sklepie internetowym

20 marca 2023

Rynek e-commerce w Polsce znajduje się na fali wzrostowej. Szacuje się, że do 2026 roku sprzedaż internetowa będzie wynosiła 162 mld zł. W porównaniu do roku 2020, w którym e-handel osiągnął poziom 100 mld zł, daje to średnio 12% rocznego wzrostu. Wraz z tym rozwojem zwiększy się także liczba sklepów internetowych oraz ilość odpadów generowanych podczas sprzedaży i wysyłki produktów. Aby zapewnić lepsze bezpieczeństwo i transparentność biznesów działających online, niezbędny może okazać się wpis do rejestru BDO. Warto zainwestować w obsługę firm BDO, korzystając z fali wzrostowej. Jaki rodzaj e-sklepu musi się zarejestrować w BDO i jakie rzeczy wchodzą w skład opakowań? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Jaki rodzaj sklepu internetowego musi się zarejestrować w BDO?

W przypadku e-commerce do Bazy Danych Odpadowych muszą się zarejestrować te przedsiębiorstwa, które:

 • wprowadzają jako pierwsze na rynek produkty w opakowaniach;
 • wysyłają produkty na terenie kraju oraz za granicę;
 • wytwarzają inne odpady niż komunalne;
 • importują szeroko pojętą elektronikę;
 • importują produkty z zagranicy.

 

Oczywiście istnieje szereg odstępstw i nieustannie wprowadzanych zmian w tej kwestii, dlatego kompleksowa obsługa firm w zakresie BDO może okazać się dla wielu przedsiębiorców inwestycją w kierunku prowadzenia przejrzystej i zrównoważonej działalności. Uwaga - sprzedawcy w modelu dropshipping również są zobowiązani do rozliczenia, ponieważ to dystrybutor lub producent wysyła do klienta towary w imieniu osoby wysyłającej. Z kolei przy sprzedaży wyłącznie produktów cyfrowych firma jest zwolniona z rejestracji w systemie BDO.

Jakie rzeczy wchodzą w skład opakowań?

Opakowanie to wszelkiego rodzaju pojemnik, w którym umieszcza się produkt lub produkty, w celu ich ochrony, transportu lub lepszej prezentacji. BDO obejmuje zarówno elementy jednorazowe, jak i wielorazowe, wykonane z różnych materiałów takich jak papier, metal, tworzywo sztuczne, szkło itp. Profesjonalny outsourcing BDO bierze pod uwagę wszystkie te materiały. Osoba prowadząca sklep internetowy oraz wprowadzająca do obrotu produkty w pojemnikach ma obowiązek umieszczenia ich w systemie BDO.

 

Wielu internetowych przedsiębiorców, którzy nie korzystają z obsługi firm BDO, może zastanawiać się, jakie rzeczy właściwie wchodzą w skład opakowań. Okazuje się, że poza szeroko rozumianym pudełkiem jest jeszcze kilka innych kluczowych kwestii. Otóż w tym przypadku wliczane są wszystkie niezbędne materiały używane do przygotowania paczki, np:

 • wypełniacze w postaci papieru, foli bąbelkowej i inne;
 • foliopaki kurierskie, koperty oraz pudełka;
 • taśma klejąca i stretche;
 • etykiety adresowe.

 

Przy prowadzeniu przedsiębiorstwa generującego w jakiejkolwiek skali wyżej wymienione odpady, niezbędne jest wpisanie się do Bazy Danych Odpadowych. BDO outsourcing to usługa, w której wszystkie niejasności i problemy związane z tym sektorem zostają w łatwy sposób załatwione przed firmę zewnętrzną, a sam przedsiębiorca zyskuje czas na zajęcie się innymi kluczowymi sprawami.

Jak to wygląda w praktyce?

W praktyce przedsiębiorca, który wprowadza produkty w opakowaniach jest zobowiązany do:

 • składania sprawozdania rocznego do Urzędu Marszałkowskiego;
 • zapewnienia ustawowego poziomu recyklingu, które trafiają do obrotu;
 • zapłacenia wysokiej kary produktowej, jeśli nie spełni ustawowych poziomów;
 • prowadzenia proekologicznych działań (jednak i tutaj obowiązują pewne odstępstwa).

 

O zmianach dotyczących BDO w 2023 więcej niezbędnych informacji znajduje się tutaj. Co więcej, przedsiębiorca działający w sprzedaży internetowej jest zobowiązany do posiadania numeru rejestrowego jeszcze przed wysłaniem pierwszego produktu do klienta. Obsługa firm BDO może zająć się tego typu formalnościami.

 

Niestety, aktualne prawno nie jest do końca sprecyzowane i istnieją pewne odstępstwa. Dlatego warto dowiedzieć się, czym jest outsourcing BDO i w jaki sposób usługa ta może pomóc aktualnym i przyszłym przedsiębiorcom podczas prowadzenia własnego e-sklepu. Warto ten obowiązek przekazać organizacji zajmującej się BDO. Kompleksowa obsługa firm przez wyspecjalizowany podmiot zapewni najaktualniejsze rozwiązania ze względu na znajomość branży oraz nadchodzących zmian.

bdo poznań rejestracja sprawozdanie
bdo poznań rejestracja sprawozdanie
bdo poznań rejestracja sprawozdanie

+48 662 964 454

bdo poznań rejestracja sprawozdanie

kontakt@bdosprawozdanie.pl

Strona www stworzona w kreatorze WebWave by Fruway